3 v 1 aneb Víno, umění a jazz..

Máte rádi dobré víno?

Jste umělci nebo fanoušci umění?

Jezdíte rádi do přírody?

Máte rádi sympatické lidi?

Rádi se dobře najíte?

Posloucháte někdy jazz?

 

Pokud jste alespoň na tři z těchto otázek zakývali hlavou, tak mám pro vás skvělý tip na výlet, až se budete někdy toulat po Toskánsku!

Il Podere la Chiesa

Il Podere la Chiesa na mě vykouklo hned na první stránce, když jsem si do Googlu zadala “Cosa fare a Lajatico e nelle zone vicine” (Co dělat ve městě Lajatico a v okolí). Moc jsem nechápala, co to vůbec je. Podle názvu jsem si myslela, že nějaký kostelík v přírodě. La chiesa totiž znamená kostel.

 

Letmo jsem si prolétla jejich webovky, ale moc jsem toho nenačetla, jelikož mě to vlastně ani moc nezajímalo. Zapsala jsem si to na seznam zastávek na našem výletě a hned vedle jsem do závorky přidala poznámku: Zastávka na deset minut a rychlou fotku. To jsem ještě nevěděla, že to bude jediná naše zastávka, a že se do tohoto místa zamiluju!

Výlet do neznáma

V sobotu ráno jsme se s Alessiem vydali na výlet. Už jsem se v článku o Bolgheri zmiňovala, že jsem se rozhodla o víkendech co nejvíce výletovat. Tento víkend jsme toho měli v plánu hodně, a tak jsem se snažila návštěvu měst Lajatico, Volterra a San Gimignano vměstnat všechny do jedné soboty.

Jsem ráda, že se mi celý můj krásně naplánovaný program rozpadl hned na první zastávce. Musím dát zpětně zapravdu Alessiovi, že nemá cenu vidět všechno v jeden den, ale spíše si to rozdělit a každé místo si naplno užít. Hlavně mu ale neříkejte, že jsem mu tu v článku dala za pravdu. Ještě, že neumí česky a nemůže si to přečíst. 😀

Jak už jsem říkala, Il Podere la Chiesa měla být naše první, hodně letmá zastávka na výletě za dalšími třemi městy. Toto místo se nachází asi 14 minut autem od Lajatica. Cestou tam se v autě ozývalo moje: „Jé dívej se na tu přírodu!“ .. Příroda v okolí je opravdu kouzelná!

Po malém bloudění jsme dojeli na místo, zaparkovali auto a vyrazili pro tu jednu rychlou fotku. Na fotkách můžete vidět, proč nás vzhled tohoto místa tak zaujal. Pro vaší informaci, nemá to vypadat jako ementál, ale jako hroznové víno.

 

Když jsme dofotili a měli se k odchodu, dala se s námi do řeči jedna slečna, co kouřila venku cigaretu. Nejprve jsme moc nechápali, kdo to je, jelikož se nás vyptávala jestli jsme tu poprvé a odkud jsme a tak. Nakonec nám došlo, že tady pracuje. Pozvala nás dál a povykládala nám vše o tomto místě.

Víno, umění a jazz..

Před deseti lety se dva kamarádi informatici rozhodli, že je to informatičení vlastně vůbec nebaví a rozhodli se, že si koupí vinici. Nejprve měli jen jeden malý sklípek, kde připravovali své víno a pracovali na projektu svého snu. Dva roky zpátky slavnostně otevřeli Il Podere la Chiesa. Místo, kde můžou skloubit své tři největší záliby: víno, umění a jazz. 

Víno

Jako bázi pro 80% všech červených vín používají San Genovese, které je velice delikátní, má jemné barvy, je elegantní. Víno nechávají zrát až 31 měsíců v barique (dubový sud). Zajímavostí je, že nemají recepty, každý měsíc ochutnají víno přímo ze sudu a rozhodnou se, jestli je dozrálé nebo potřebuje ještě pár měsíců.

Další zajímavostí je, že zdejší bílé víno roste na půdě, kde kdysi bývalo moře a písek, což se podepsalo i na jeho chuti. I když jsme milovníci červeného, toto bílé víno nám natolik zachutnalo, že jsme si ho odvezli i s sebou domů.

Umění

Jednou za půl roku se majitelé Maurizio a Palma domluví s nějakým umělcem a vystaví jeho díla. Teď momentálně tam mají výstavu od Andrea De Ranieri, umělce z Pisy. Obrazy tohoto umělce jsou originální především díky tomu, že používá materiály jako cement, vosk a smůlu. Někdy také vkládá kovové prvky. Některé z jeho děl jsem vám vyfotila při prohlídce.

Jazz

Jednou za čas zde pořídají večery s vínem, dobrým jídlem a hlavně muzikou jazz. Nabízejí i možnost, zarezervovat si místo třeba pro oslavu narozenin.

Ochutnávka vína

Po prohlídce s výkladem nám slečna nabídla ochutnávku vín, kterou jsme samozřejmě nemohli odmítnout. A tak jsme degustovali víno a vychutnávali domácí bruschetti a focacciu s rajčátky a salsou z černých oliv. Po hodině a půl popíjení dobrého vína jsme se slečny zeptaly, kolik jsme jim dlužni. „Niente, ci ha fatto piacere. La prossima volta venite a cena.“ (Nic, bylo nám potěšením. Příště přijďte na večeři).

V dnešní době se potkávám čím dál tím častěji s tímto přístupem. Podnikatelé ví, že když nabídnou zákazníkovi kvalitu a příjemný přístup, zákazník se k němu rád vrátí a navíc ho i doporučí dále. Což jsme taky udělali. Místo nás natolik oslovilo, že už organizujeme večeři s partou přátel. 

Bylo nám ale líto odejít úplně bez placení a tak jsme si koupili alespoň víno s sebou domů a museli doslova vnutit slečně nějaké to dýško.

Určité vám doporučuju navštívit toto místo až budete na výletě v Toskánsku. A pokud chcete i další tipy na výlet, mrkněte do eBooku ITÁLIE 3x JINAK dovolená, erasmus, život.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů