Jak se v Itálii vyhnout pokutě?

Minulou neděli jsem trávila s přáteli na pláži v Tirrenii (cesta autem 20 minut od Pisy). Za těch šest hodin, co jsme se slunili, koupali v moři, hráli s míčem či popíjeli frapé na baru, prošlo kolem nás spousta „pouličních“ prodavačů snědé pleti. Nabízeli nám své „značkové“ zboží za bezkonkurenční slevy.

V momentě, kdy se u nás zastavil už šestý z nich, rozbouřila se mezi mými italskými přáteli debata na téma nové směrnice italského ministra vnitra Mattea Salvini – „Bezpečné pláže“. Ve zkratce se jedná o to, že s přistěhovalci, kterých je v Itálii opravdu nespočet a stále přibývají, se rozrůstá i tzv. Černý trh. Lidé od nich nakupují zboží, za které pak samozřejmě tito obchodníci neodvádějí daně.

A toto není jediný způsob, jak si můžete v Itálii vysloužit pokutu za váš nákup. Jelikož se třeba někdo z vás chystá do Itálie na dovolenou či letní brigádu, rozhodla jsem se napsat vám o tom, na co si dát pozor.

„Pouliční“ prodejci prodávající „značkové“ zboží

Slovo pouliční jsem dala do uvozovek, jelikož s těmito tzv. „pouličními“ prodejci se můžete setkat jak v krásných ulicích Benátek, rušných náměstích Říma, tak i proslulých plážích v Toskánsku. A slovo „značkové“, protože vám zaručím, že tyto kabelky značky Louis Vuitton, brýle Ray-Ban či hodinky Rolex nikdy v životě ani o pravé kousky nezavadily. Napovídají tomu i nízké ceny.

Jak místní, tak hlavně turisté si od nich nějaké to zboží sem tam zakoupí. Ráda bych vás tedy před tímto nákupem varovala. Pokud vás při tom chytne finanční policie, můžete dostat pokutu. A ne malou. Pohybuje se mezi 100 až 7000€ (180 tisíc českých korun!).

Žádná účtenka = žádné daně

Pokutu v Itálii nemusíte dostat jenom za nákup zakázaného zboží. Může se vám snadno stát, že když půjdete do kavárny na kafe za jedno euro či do cukrárny na zmrzlinu, za váš nákup nedostanete žádnou účtenku, tzv. scontrino (- čti skontríno -). Platit daně se nelíbí nikomu a žádná účtenka = žádné daně.

Když pak odejdete z obchodu nebo třeba cukrárny se zmrzlinou v ruce a hned po zavření dveří vás osloví nenápadně oblečený kolemjdoucí a bude po vás chtít vidět účtenku za váš nákup, kterou vy nebudete mít, čeká vás tučná pokuta. Narazili jste totiž na finanční policii.

Říkáte si, že jedno euro za vaše kafe nic neznamená? Když to takhle prodejce udělá 50x, 100x či vícekrát za den, může si nakonec dne přivydělat pěkných pár peněz bokem načerno.

Já upřímně netrvám pokaždé na tom, aby mi dal prodejce účtenku. Pokud žijete v Itálii delší dobu, zjistíte, že finanční policie není na každém rohu. Mně se za tři roky života tady ještě nestalo, že bych dostala pokutu za to, že jsem u sebe neměla účtenku. Nikdy se mi ale ani nestalo, že by mě někdo přepadl uprostřed noci. Neznamená to však, že se budu každou noc procházet sama na nebezpečných místech. 🙂

Záleží to tedy samozřejmě na vás. Ale minimálně, jestli jste turista na letní dovolené, navíc bez znalosti italského jazyka, tak bych vám doporučila si zapamatovat slovo SCONTRINO a opakovat ho, dokud nedostanete do ruky účtenku.

 

Hurá na trh, ale pozor! 

V Itálii jsou na každém rohu trhy s nejrůznějším zbožím. Od oblečení, přes kosmetiku až po potraviny. Myslím si, že návštěva místního trhu je jedno z nepsaných pravidel výletu do Itálie. Já osobně chodím na sobotní trh v Pise alespoň dvakrát do měsíce.

Jak už to tak bývá, na trzích je spousta lidí, kteří se vzájemně překřikují u stánku a snaží se upoutat pozornost prodavače. Ten obsluhuje jednoho zákazníka za druhým. Šup šup šup.

Jestli se vám může v Itálii stát, že vám prodejce nevystaví účtenku, tak na trhu za to můžete dát ruku do ohně. Tady si na to dávejte ale extra pozor, protože finanční policie to dobře ví a tak se s ní můžete na trhu potkat docela často.

A co se týče účtenky, tak správně byste ji měli mít u sebe nejméně do sto metrů od obchodu. Pak ji můžete zahodit.

 

Pokud jste vy v pozici prodejce..

Ano, v Itálii je trestné nakoupit nezákonné zboží, či nedomáhat se v obchodě svého práva na účtenku. Jak už jsem ale zmínila výše, je bez debat trestné, když v roli prodejce účtenku zákazníkovi nevystavíte.

Když jsem pracovala v plážovém klubu Venere v San Vincenzu, na začátku sezóny si nás všechny zaměstnance svolal šéf a vysvětlil nám, že by byl rád, kdybychom za každou malou položku nedávali zákazníkům účtenku. Samozřejmě nás do toho nemohl nutit. Já se pro jistotu rozhodla účtenky dávat. Moje italská kolegyně Laura byla o něco odvážnější a párkrát za den se na to vykašlala a dala zákazníkovi kafe bez účtenky.

 

Jednoho dne přišel do klubu zákazník a objednal si džus. Po dopití se s úsměvem dostavil na bar zaplatit. Laura mu vrátila drobné a zdravila ho k odchodu. Zákazník vyšel z klubu, před východem se otočil a vrátil se zpátky k mé kolegyni. Z kapsy vytáhl průkaz finančního kontrolora a oznámil Lauře, že si právě vysloužila pokutu.

Tak až budete v Itálii na dovolené, na letní brigádě, či se rozhodnete tak jako já, odjet do Itálie žít, myslete na to, že byste si měli dát na některé věci pozor. Jinak vám ale zaručím, že Itálie je nádherné a velice přátelské místo, které stojí za to navštívit.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů