Turistou v Itálii aneb jak se nechat vítat s otevřenou náručí?!

Turista nebo majitel zeměkoule?

Červená spálená pleť, nadšený výraz ve tváři, foťák kolem krku a mapa v ruce. Typického turistu poznáme všichni už na sto metrů. Každá země je jich plná. A Itálie není výjimkou. Přijedou, utratí spoustu peněz v muzeích, na památkách, v hotelech, restauracích, za suvenýry a zase odjedou. V lepších případech se vážně chovájí jako turisti, v těch horších, jako by jim patřil celý svět.

Seznamte se s batůžkovým cestováním

Poslední dobou se mezi cestovateli rozjel nový trend. A tím je tak zvané batůžkové cestování.

Mezi normálním a batůžkovým cestováním je jeden základní rozdíl. A to ten, že při normálním cestování jste turistou, zatímco při tom batůžkovém se  turista ve vás mění na pár dnů či týdnů v obyvatele daného místa.

Batůžkový cestovatel neutrácí předem za ubytování, jelikož si nějaký ten nocleh vždycky obstará u místních. Je stále v pohybu a netráví tak celou dovolenou v jednom a tom samém hotelu.  Ochutná místní kuchyni přímo doma, u babičky jednoho z Italů, se kterým se seznámil při svých toulkách městem.

Batůžkový cestovatel se dostane na místa, kam se dostanou jen místní. Ochutná jídla, která jsou opravdu typická pro Itálii. Zažije noční život tak, jak ho prožívají Italové. Odveze si zážitky, které si bude pamatovat po celý život.

Turista je v první řadě HOST

Nezastávám se ani jednoho typu. Naštěstí jsme různorodí a tak preferujeme i různé styly cestování. Navíc, každá destinace si sama žádá odlišný způsob jejího objevování. Je na každém, jaký způsob si zvolí.

Jedné věci se ale určitě zastávám. A tím je slušné chování. Pokaždé, když se projdu kolem Šikmé věže v Pise, vidím turisty, ať už kterýkoliv ze dvou výše zmíněných typů, kteří se netrefili s odpadkem do koše a s úsměvem to přejdou. Na plážích jsou až moc líní, na to aby udělali dva kroky navíc, a tak jsou po nich všude plechovky od piva a plastové sáčky. V restauracích se chovají, jako kdyby byl číšník jejich soukromý sluha. Často je slyším, dělat si srandu z nějakého kolemjdoucího Itala.

Myslí si, že to, že si zaplatili týdenní dovolenou, jim dává právo se chovat neslušně. Samozřejmě neříkám, že všichni se na dovolené chovají stejně. Každý turista by si měl ovšem uvědomit, že je v dané zemi hlavně a především HOSTEM!

Nikomu by se nelíbilo, kdyby k němu domů přišel někdo na návštěvu, rozvaloval se tam a ničil mu  majetek. Každá země má svá vlastní pravidla, své zvyky a způsob života a je důležité si o nich něco před odjezdem zjistit a dodržovat je.

Italové jsou jací jsou. Respektujme je!

Je pravdou, že Itálie a její obyvatelé jsou leckdy chaotičtí, hluční a hádaví. Patří to k nim. Proudí jim to v žilách. Jsou ale i naprosto srdeční a přátelští. Pozvou vás k sobě domů a naservírují vám vše co mají. Nedivte se, když se s vámi pustí do řeči jako se starým známým, i když vás vidí poprvé v životě. Nebo když vám při seznámení, místo strohého podání ruky, nabídnou svou náruč a rovnou vám k tomu vlepí i dvě pusy na tvář. Je pravda, že na toto jsem si musela nějakou dobu zvykat.

Já osobně miluju cestování. Zatím jsem neměla moc možnosti, především ty finanční, abych procestovala všechny mnou vysněné země. Ale i tak si chci každé nové místo, které navštívím, naplno užít. Tím, že žiju v cizí zemi, jsem se jen více utvrdila v tom, že každá země, a její obyvatelé, se mají brát takoví, jací jsou. Turista je musí ctít, přizpůsobit se jim. Pak teprve bude moct poznat všechny krásy, které nabízí. Ať už z pohodlí hotelu či s batohem na zádech.

Mějte to na mysli, až se budete chystat na vaši příští dovolenou. Uvidíte, že se vám tak otevře mnoho více dveří.  A v případě dovolené v Itálii i mnohem více náručí.

P.S.: Poslední větu jsem myslela v dobrém, ale po jejím přečtení jsem si všimla dvojsmyslu, který vyjadřuje. Přivedla mě tak na jednu myšlenku. Holky, buďte na dovolené v Itálii obezřetné.  Casanova pocházel odtud a zanechal tu ve svých nástupcích velkou část sebe a své pověsti. Takže na dovolené v Itálii si na některé ty otevřené náruče dávejte pozor.

Tanti baci dalla Italia

Bára

 

Komentáře
  1. Lenka napsal:

    Hezky a pravdivy clanek 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů