Výlet za barvami, klidem, přírodou a meditací. Výlet do Institutu Lama Tzong Khapa.

Mezi toskánskými kopci se nachází Institut Lama Tzong Khapa, obklopený zelenou krajinou. Jedno z nejdůležitějších center pro studium a praxi budhismu v Evropě.

Na tomto místě žijí mniši z Tibetu a studenti, kteří zde absolvují kurzy filosofie, meditace, psychologie a učení budhismu. Dveře jsou zde otevřeny ale i všem ostatním, kteří zde chtějí strávit víkend či jen pár hodin v klidu a bez ruchu města.

Tak trochu jiný výlet

Jedno páteční odpoledne se mě moje kamarádka a kolegyně Valentina zeptala, jestli mám program na neděli a jestli si s ní nechci udělat výlet. Jelikož jsem žádný program neměla, s radostí jsem souhlasila. Na mou otázku, kam to bude, mi odpověděla, že je to překvapení. Věděla jsem, že to bude stát za to, protože Valentina vždycky objeví zajímavá místa. Její výlety jsou u nás v práci proslulé.

V neděli ráno jsem se za pět minut deset hlásila před jejím domem. Daly jsme si rychlé kafe a vyrazily na cestu. Snažila jsem se odhadnout náš cíl podle trasy, kterou jsme projížděly, ale beznadějně. Cestou mi Valentina vykládala o její poslední cestě do Singapuru a Bali. Vyprávěla mi o chrámu Budhy, který navštívila.  Popisovala mi své zážitky, povídala mi o náboženství, o zvycích, barvách.. Já jsem toho do té doby o buddhismu moc nevěděla a její povídání mě zaujalo.

Po hodině cesty jsme přijely do  vesnice  Pomaia, která má stěží 200 obyvatel. Výhled byl nádherný. Vesnice je ze všech stran obklopená lesy a kopci. Ptala jsem se Valentiny, kam mě to zavedla. Její odpověď mi vykouzlila úsměv na tváři.

„Říkala jsi mi v autě, že by se ti líbilo někdy se podívat na místa, o kterých jsem ti vykládala. Tak teď máš příležitost.“

Institut Lama Tzong Khapa

Institut Lama Tzong Khapa je centrem tibetského buddhismu nacházejícím se v Toskánsku. Nabízí kurzy filozofie, psychologie a meditace, které vyučují kvalifikovaní mistři a učenci z Tibetu. Institut nabízí možnost ubytování a stravy.

Místo je otevřené i pro širokou veřejnost. A tak každý, kdo má zájem si udělat hezký výlet, je vítán. Stejně jako já a Valentina.

Zaparkovaly jsme auto a vydaly se směrem k Institutu. Po necelých dvě stě metrech jsme došly k ceduli se zlatým nápisem: Istituto Lama Tzong Khapa. Od něj jsme se vydaly po cestičce, která byla ozdobená tibetskými modlitebními vlajkami.

Naše první kroky vedly na recepci, jelikož jsme si nejprve chtěly zjistit pár informací o tomto místě. Paní recepční nám vysvětlila, jak to v Institutu chodí, jak se zapsat na kurzy, jaké jsou tu možnosti ubytování, ale hlavně nám popsala směr prohlídky Institutu a vysvětlila jednotlivé atrakce. Nabídla nám, že v 15:00 se koná lekce meditace, která je vyjímečně otevřená i pro veřejnost. Cena lekce je libovolná a dobrovolná.

Prošly jsme si celý areál. Zastavovaly se u jednotlivích atrakcí a Valentina mi se zapálením říkala vše, co o nich věděla.

Knihovna

Zdejší knihovna obsahuje asi 4000 vzácných knih s tématy klasického a moderního budhismu, ale i psychologie, filozofie, humanistických disciplín a orientálních jazyků. Bohužel před pár lety byla značná část knih zničena při požáru.

Cenresig gompa

Tato budova se nachází na nejvyšším místě v areálu Institutu. Zdejší fresky jsou od dvou tibetských malířů. Je to posvátný prostor určen k modlení.

Tsa Tsa dům

Od vstupu směrem na západ od Institutu můžete vidět malou budovu nazvanou „casa dei tsa tsa“. V jeho blízkosti je socha budhy.

Čajová zahrada

V příjemném prostředí institutu je umístěna venkovní čajová zahrada. Kousek od modlitebního místa a sochy zakladatele útavu, Lama Yeshe. Za libovolnou cenu jsou zde podávány čaje z celého světa.

Stúpy

Stúpy obsahují tělesné pozůstatky zdejších mistrů. Slouží k jejich uctívání. Dominují bílou barvou a oživuje je pozlacení a barevné dlaždice.

Modlitební kola

Pokud jej třikrát zatočíte a přitom si v hlavě opakujete své přání, vyplní se vám. Nápisy na modlitebních kolech jsou tzv. mantry, které vyčistí vaši auru a poskytnou vám okamžitý pocit pohody a pozitivity.

V celém areálu Institutu se nesmí kouřit. Nesmí se tu křičet, či jinak rušit zdejší klid. Buddhisté navíc uctívají vše živé. Věří v reinkarnaci, a tak nezabíjí ani ty nejmenší tvory, jelikož se do nich mohla převtělit duše jejich předků. Takže například cestičku, kterou si tu udělali mravenci, místní zaměstnanci vyskládali kamínky a návštěvníci by jí měli překračovat.

Moje první setkání s tibetským mnichem

Ve tři hodiny jsme se odebraly na lekci meditace. Přednášel jeden ze zdejších mistrů jménem Tenzin Tenphel, pocházející přímo z Tibetu. Trochu jsem se toho obávala. Já jsem byla vychovávaná jako ateista a tak modlitby a vůbec řeči o náboženství mi nejsou moc blízké.

Jeho přednáška byla ale moc zábavná. Přednášel v tibetštině, a zatímco čekal, až nám to jeho tlumočník přeloží, pořád se nahlas smál.

Vykládal o životě, o tom, jak se lidé honí za bohatstvím a za slávou. Mluvil o pokrytectví lidí, kteří mají na domech vlajky s nápisem Mír, ale zevnitř z domu se ozývají hádky. Jeho učení bylo provázeno spoustou příběhů. Jeden z nich mi utkvěl v paměti:

Příběh o obchodníkovi a smrtce

Byl jednou jeden obchodník, který toužil po bohatství. A tak pracoval od rána do večera. Neměl čas na svůj soukromý život, na rodinu, na přátele. Jednoho dne, když mu bylo necelých 40 let si ho vyhlédla smrtka a přišla si pro něj.

Muž jí poprosil o jeden rok života navíc. „Dám tí tisíc euro.“ Smrtka ovšem odmítla. Muž tedy prosil dál: „Dej mi měsíc života, dám ti 10 tisíc euro.“ Smrtka opět odmítla. „Dej mi jeden den života, dám ti za něj 100 tisíc euro.“ Smrtka znovu zakývala hlavou. Muž celý v beznaději povídá: „Dej mi hodinu života, dám ti všechny peníze, co mám.“ Smrtka mu odpověděla, že o jeho peníze nestojí.

Muž na ni upřel pohled a povídá: „Dovol mi  tedy alespoň napsat dopis.“ Smrtka pokývla a muž se tedy pustil rychle do psaní. Psal své rodině, svým dětem, svým známým a všem ostatním: „Nezáleží na tom, kolik peněz za život vyděláte, zálěží pouze na čase a na kvalitě vašeho života. Važte si chvil, které strávíte se svými blízkými.“

Lekce meditace i pro neznalce

Lekce byla zakončena deseti minutami meditace. Já jsem nikdy na lekci meditace nebyla, ani jsem se o to nikdy nijak nezajímala a tak jsem nevěděla, jak se to dělá. Prostě jsem tam jen seděla s překříženýma nohama i rukama, se zavřenýma očima a poslouchala ptáky, dech Valentiny, sedící vedle mě, kroky přicházející zvenku.. Meditovat jsem se sice v ten den nenaučila, ale strávila jsem příjemný a klidný den plný barev, ticha a nových poznatků.

Institut je celoročně obdivován mnoha lidmi, mezi nimiž patří i známý herec George Clooney, který rád navštěvuje zdejší víkendové kurzy.

Pokud se tedy nacházíte v Toskánsku, určitě vám doporučuji udělat si výlet do Institutu Lama Tzong Khapa. I pokud nejste věřící, tak jako já, odvezete si odtud příjemný pocit. A třeba jako já i tibetské modlitební vlaječky.

Jestli vás zajímají i další místa v Itálii, které stojí určitě za to navštívit, přečtěte si můj eBook ITÁLIE 3X JINAK dovolená, erasmus, život.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů